Στα πλαίσια του μαθήματος των μαθηματικών, στις 31 Μαρτίου 2023, πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη των μαθητών των τμημάτων Β1, Β2 και Α2 στο Τμήμα Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Πατρών. Στα πλαίσια της δράσης «Τα Σχολεία πηγαίνουν Πανεπιστήμιο» του Πανεπιστημίου Πατρών, οι μαθητές παρακολούθησαν την 3η θεματική ενότητα του Τμήματος Μαθηματικών με τίτλο: «Αστρονομία: Μια ξενάγηση στα Μαθηματικά του Ουρανού και του Διαστήματος».

Η θέα του έναστρου ουρανού αποτελεί ένα από τα ωραιότερα σκηνικά της Φύσης. Η Αστρονομία, μια από τις αρχαιότερες επιστήμες, εξετάζει τους νόμους που διέπουν τα ουράνια σώματα, τα αστέρια, τους πλανήτες, τους κομήτες, τους γαλαξίες, τις μαύρες τρύπες. Μελετάει πώς, από το αέναο παιχνίδι της ύλης με την ενέργεια, δημιουργήθηκαν τα νεφελώματα και τα αστέρια. Τι είναι τα Ζώδια; Τι εννοούμε όταν λέμε ότι έχουμε ανάδρομο Ερμή; Γιατί η Γη γυρίζει σαν σβούρα και γιατί ο άξονάς της κάνει «κορδελάκια»; Μέσα από την παρουσίαση που έγινε οι μαθητές ήρθαν σε μια πρώτη επαφή με τέτοιου είδους θέματα.